Znaczenie a sikanie

Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 819
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Znaczenie a sikanie

Post autor: Dynastia »

Niby to proste, ale od pewnego czasu - obserwując Salka stoję przed pytaniem: czy on znaczy czy sika poza kuwetą? Zaczynam wątpić. Znaczenie kojarzyło mi się do tej pory z takim odruchowym, niezauważalnym „psik” bez większych konsekwencji dla domowników :o (mam na myśli kocurki kastrowane), a sikanie to sikanie… Tymczasem mam wash&go. Piszę, bo wątek pojawił się też przy czarnuszku w adopcjach. Co prawda, tutaj są w większości dziewczynki, ale co na to Kocurkowi? Tu pojawia się też problem z zaradzeniem temu - bo jak rozróżnić pęcherz nadreaktywny od potrzeby znaczenia?
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Dorszka »

To jest bardzo często powiązane :( Znaczenie to nie tylko znaczenie w sensie oznakowania terytorium, to bardzo często zachowanie mające na celu rozładować stres. W takim przypadku nie ma innego sposobu poradzenia sobie z zachowaniem jak usunięcie czynnika stresującego. Inaczej zachowanie będzie się utrwalało i zacznie być generalizowane, czyli zacznie się pojawiać również w obecności jakiegoś innego, nawet epizodycznego stresora, który normalnie nie wywołałby żadnej silnej reakcji.
Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 819
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Dynastia »

Podzielę się pewną obserwacją i pytaniem jak u Was? Mam w zasięgu pełnej wiedzy 3 kocie domy, z kilkoma mieszkańcami w każdym. Kociarze z nastoletnimi stażami i my blush. Od jakiegoś półrocza coś się stało chłopakom ( w rożnym wieku) i zaczęły znaczyć na potęgę. Wcześniej to były sporadyczne sytuacje. Stąd pytanie: czy Wasze chłopaki też coś kombinują?
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
elwiska3
Agilisowy Rezydent
Posty: 590
Rejestracja: 16 kwie 2022, 13:47

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: elwiska3 »

Ja dzisiaj znalazłam sik w tunelu.
Poczułam zapach i szukałam skąd 😏 okazało się że tunel mokry.
Żwir w kuwecie wymieniony w piątek po południu.
Wczoraj kupa była w kuwecie i siuskulka tez.
A kiedy nasikał w kuwecie nie wiem …
Jaskier
Agilisowy Rezydent
Posty: 536
Rejestracja: 16 kwie 2022, 19:50

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Jaskier »

U mnie spokój. Wszystko załatwiane tylko w kuwecie. Martwi mnie tylko, że są tylko dwie kulki sików na dobę i obie w nocy. Cały dzień byłem w domu, dzień spokojny, przez kota przespany.
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 391
Rejestracja: 16 kwie 2022, 15:50
Kontakt:

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Luinloth »

U nas nikt (odpukać) nie sika poza kuwetę.

Ale za to wiosną przyłapałam koty na zabawie "w dorosłych". Ewidentnie symulowanej, ponieważ nikt nie miał ekwipunku na wierzchu ani też nawet chyba nie wiedziały, że to się robi pod ogonem, a nie nad lol lol lol Mniej więcej ten poziom, co jak małolaty obejrzawszy scenę dla siebie nieprzeznaczoną "robią to" przez ubranie lol
Nie mam pojęcia, co to za odpał był, teraz już (również odpukać) tak nie robią.
❤ Eris na zawsze z nami ❤ Merlin 21.05.2019 ❤ Morgana 19.04.2020 ❤
M&M na Instagramie
Moja psychodeliczna kociobiżuteria
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Dorszka »

Dynastia pisze: 11 cze 2023, 18:15 Podzielę się pewną obserwacją i pytaniem jak u Was? Mam w zasięgu pełnej wiedzy 3 kocie domy, z kilkoma mieszkańcami w każdym. Kociarze z nastoletnimi stażami i my blush. Od jakiegoś półrocza coś się stało chłopakom ( w rożnym wieku) i zaczęły znaczyć na potęgę. Wcześniej to były sporadyczne sytuacje. Stąd pytanie: czy Wasze chłopaki też coś kombinują?
Znaczenie może mieć różne podłoże, od jakiegoś rozregulowania hormonalnego (rzadko u chłopaków), po pobudzenie emocjonalne na różnym tle. Niekiedy obce koty podchodzące pod okna, a niekiedy psujące się relacje pomiędzy kotami.
Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 819
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Re: Znaczenie a sikanie

Post autor: Dynastia »

Czy to na gołębia?
Czy to na gołębia?
IMG_0937.jpeg (378.65 KiB) Przejrzano 2236 razy
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
ODPOWIEDZ