Wyniki badań

Moni_Q
Agilisowy Rezydent
Posty: 532
Rejestracja: 19 kwie 2022, 07:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Wyniki badań

Post autor: Moni_Q »

Kiedyś był taki wątek o interpretacji wyników badań, zawsze z prośbą, żeby ktoś mądry spojrzał i powiedział co widzi, bo weterynarze to różnie...
Mam właśnie taką prośbę - kotka szwagierki, seniorka już, ale w niezłej kondycji, ostatnio zaczęła kuleć, więc pojechali na badania i rtg. Badania miała robione po narkozie, czy możliwe że wysoki poziom mocznika i kreatyniny wyszedł jeszcze po tym?
4c6b3305-8384-4c62-992a-a87452adfacf.jpg
4c6b3305-8384-4c62-992a-a87452adfacf.jpg (128.27 KiB) Przejrzano 2061 razy
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Dorszka »

MoniQ, czy kotka ma wyleczone, usunięte zęby? Wysoki mocznik jest często efektem zaniedbań paszczowych. Tutaj aż trzy parametry przekroczone skorelowane mogą być z nerkami, ale do tego trzeba kociego nefrologa, na ile jest to problem nerek jako takich (bo jonogram jest dobry), a na ile wtórny do problemów w paszczy na przykład. Przyjechałabym z tą kotką do doktor Mai Wołków-Pretorius z kliniki doktora Roberta Gruszki we Wrocławiu, ona zrobiłby dokładny prządek w jamie ustnej. Trzeba też znaleźć mądrego weta od nerek, bo zostawić tego jak jest nie bardzo można. Mocznik obniżycie lekami, ale trzeba znaleźć przyczynę. Alfa-amylaza może wskazywać również na inne przyczyny, ale tutaj wiązałabym ją jednak z nerkami, bo i kreatynina i mocznik są przekroczone.
Moni_Q
Agilisowy Rezydent
Posty: 532
Rejestracja: 19 kwie 2022, 07:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Moni_Q »

Dziękuję V V Przekazałam wszystko co napisałaś :)
Kotka będzie miała niebawem usuwany kamień, to wiem, ale pani wet zasugerowała, żeby odczekać jeszcze jakiś czas bo bardzo źle znosi wizyty u lekarza, o narkozie nie mówiąc...
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Dorszka »

MoniQ, niech tego nie odkładają. Nie rozumiem tych wetów, to jakaś masakra. Na co chcą czekać, az kotka będzie miała takie wyniki nerkowe, że faktycznie nie będzie można nic zrobić? Zęby nie przyczyniają się do poprawy nerek, wręcz przeciwnie, nieleczone zęby to szybka ruina nerek. Tu nie chodzi tylko o kamień, proszę, namów tych ludzi, żeby przyjechali do Wrocławia do polecanej przeze mnie lekarki. Z Opola jest dobra droga, to naprawdę nie jest jakiś dramat.
Aga12
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2023, 13:50

Re: Wyniki badań

Post autor: Aga12 »

Mam taką prośbę ,jakie wyniki badań musiałabym podać ,żeby ktoś z Was mógł ocenić czy mój Jeff ma problem z trzustką.Miał pobieraną przedwczoraj krew.Mam wyniki ale nie umiem wstawić zdjęcia ,zresztą sam wydruk ledwie widoczny..Wet stwierdził, że trzustka zaczyna niedomagać ale jak bardzo jest to poważne już nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi.Dał nam jakieś 2 rodzaje karmy .Jedna to Specyfic cukrzyca trzustka ,druga Royal cukrzyca.Oprócz tego kapsułki Digestexan Vebiot.Powiedział ,że to na razie wystarczy.....Ja natomiast naczytałam się o tej chorej trzustce u kotów i dowiedziałam się ,że przy tej chorobie one bardzo cierpią z bólu.A że mają wysoki próg bólu ,zatem nie widać od razu ,że kotek cierpi.Ostatnia rzecz jakiej bym chciała dla Jeffa to to ,żeby w jakichś boleściach był biedak.Dlatego chciałam się i tutaj skonsultować.Może ktoś już przez to przechodził...
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Dorszka »

Proszę zrobić dokładny profil trzustkowy, czyli kwas foliowy, witamina B12, TLI i specyficzną lipazę trzustkową (dla kota chyba się to fPL nazywa).
Aga12
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2023, 13:50

Re: Wyniki badań

Post autor: Aga12 »

Może tak , podam co mam ,może ktoś na podstawie tego będzie mógł zweryfikowć diagnoze weta.
Albuminy : 34,70 ; ALT : 90,50 ; alfa Amylaza : 128,60 ; AP fostaza alkaliczna : 41 , 90 ; AST : 39,20 ; białko całkowite : 79,00 ; Bilirubina całkowita: 4,10 ; chloesterol : 6,60 ;
kinaza kreatynowa : 165 , 30 ; fruktozamina : 290,70 ; GLDH :3,20 ; glukoza : 4,60 ; GGTP : 0,01 ; kreatynina : 140,70 ; LDH : 100,20 ; Lipaza : 20,10 ; mocznik :7,00 ;
Trójglicerydy : 0,30 ; chlorki :116,20 ; fosfor nieorganiczny : 1,60 ; magnez : 1,00 ; potas : 4,50 , sód :151,90 ; wapń : 2,50 ; stosunek albuminy/globuliny : 0,78 ; globuliny : 44,30 ; WBC : 4,81 ; NEU : 2,08 ; NEU % : 43,30 ; LYM : 2,16 ; LYM% : 44,90 ; MONO : 0,18 ; MONO% : 3,70 ; EOS : 0,390 ;EOS% :8,10 ; BASO : 0,00 , RBC : 13,31 ;HGB : 165,0 ;HCT : 0,501 ; MCV :37,60 ; MCH : 12,40 ; MCHC : 329,0 ; PLT : 46 ; STOSUNEK Na / K : 34
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Dorszka »

To jest klasyczne, podstawowe badanie (morfologia i biochemia), nie ma tu profilu trzustkowego, jest tylko lipaza. Niestety, nie podała Pani jednostek, w związku z tym nawet nie wiem, które są poza normą. Powtórzę to samo, co w poście wyżej, jesli chce Pani sprawdzić trzustkę, trzeba zrobić parametry, które w nim wymieniłam (tutaj ich nie ma), czyli kwas foliowy, witamina B12, TLI i specyficzną lipazę trzustkową (dla kota chyba się to fPL nazywa), to jeśli chodzi o trzustkę od strony pracy jako narządu trawiennego. Z tego, co widzę, lekarz zalecił karmy "na cukrzycę", czyli podejrzewa problemy na tym tle, (jesli fruktozamina jest podana w klasycznych jednostkach, to jest faktycznie na granicy normy, ale chyba jest więcej badań potwierdzających bądź wykluczających cukrzycę niż tylko fruktozamina, na przykład odsetek hemoglobiny glikowanej). Co do diagnozowania to nikt tu nie pomoże, bo nie jesteśmy weterynarzami, jeśli lekarz nie zaproponował rozszerzonej diagnostyki tylko od razu uderza z cukrzycą (bo takie karmy proponuje), to w takim kierunku należy kota przebadać, jeśli nie u tego lekarza, to u innego. Jak wygląda badanie moczu? To bardzo ważny element w diagnozowaniu cukrzycy. Jak zachowuje się kot? (Ile pije, ile sika?) Musi Pani porozmawiać z lekarzem, jakiego rodzaju niedomaganie trzustki ma na myśli i poprosić o dodatkowe badania, które albo to potwierdzą, albo wykluczą.
elwiska3
Agilisowy Rezydent
Posty: 590
Rejestracja: 16 kwie 2022, 13:47

Re: Wyniki badań

Post autor: elwiska3 »

Przyszły wyniki Karmelka. Wklejam, bo nie wszystko jest w normie.
Dostał lek przeciwzapalny bo lekarki to ból stawowy mu doskwiera.
Załączniki
IMG_4177.jpeg
IMG_4177.jpeg (3.69 MiB) Przejrzano 726 razy
IMG_4176.jpeg
IMG_4176.jpeg (3.61 MiB) Przejrzano 726 razy
IMG_4175.jpeg
IMG_4175.jpeg (3.53 MiB) Przejrzano 726 razy
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wyniki badań

Post autor: Dorszka »

Ale na co dokładnie dostał te przeciwzapalne? Z jakim problemem poszliście, czy były to tylko badania okresowe?
ODPOWIEDZ