Kot brytyjski - kolor oczu

Awatar użytkownika
AgataB
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2022, 12:28

Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: AgataB »

Cześć,

Może znajdą się chętni do porozmawiania o kształtowaniu się koloru oczu u brytyjczyków i opowiedzenia o Waszych osobistych doświadczeniach związanych z tematem. Mój kot ma pełny rodowód, w zeszłym tygodniu skończył 4 miesiące. Wiem, że docelowy kolor oczu u brytyjczyków kształtuje się dość długo, ale w porównaniu z innymi kotami, jego oczy na ten moment mają dość niejednolitą barwę - jasnoniebieskie z brązowa obwódką dookoła źrenicy. Z tego co wiem, według "standardu" koty o jgo umaszczeniu (BSH e) powinny mieć raczej oczy w kolorze bazowym/bursztynowym. Na ten moment nie widzę większych zmian w kolorze oczu na przestrzeni ostatniego 1,5 miesiąca, kiedy to pierwszy raz się spotkaliśmy :)
Czy to się jeszcze może zmienić i kot będzie miał docelowo oczy brazowe/bursztynowe? Dodam, że rodzice to: matka BSH e z brązowymi oczami, a ojciec BSH c 33 z oczami niebieskimi.
Załączniki
image0 (1).jpeg
image0 (1).jpeg (2.03 MiB) Przejrzano 6009 razy
image3.jpeg
image3.jpeg (2.19 MiB) Przejrzano 6009 razy
Awatar użytkownika
AgataB
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2022, 12:28

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: AgataB »

:))
Załączniki
image0 (2).jpeg
image0 (2).jpeg (1.72 MiB) Przejrzano 6004 razy
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 392
Rejestracja: 16 kwie 2022, 15:50
Kontakt:

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: Luinloth »

Kotu się oczy dość długo wybarwiają. Mój Merlin, nie brytyjczyk, miał identyczne oczy w tym wieku, teraz ma równomiernie wybarwione.
❤ Eris na zawsze z nami ❤ Merlin 21.05.2019 ❤ Morgana 19.04.2020 ❤
M&M na Instagramie
Moja psychodeliczna kociobiżuteria
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: Dorszka »

Jednym z rodziców kota jest point (czyli brytyjczyk o niebieskich oczach), kotek na pewno jest nosicielem genu na takie ubarwienie. To zaburza wybarwianie się oka w kolorze bursztynowym (dlatego nie zaleca się łączyć pointów z kotami o pełnym, jednolitym kolorze, właśnie ze względu na niebezpieczeństwo nie do końca zadowalającego koloru oka. Oczywiście robi się to z innych względów, żeby poprawić budowę, strukturę sierści, itp., ale z tyłu głowy zawsze jest to zagrożenie). Wewnętrzna obwódka jest bardzo ciemna, więc zapewne kotek będzie mieć piękne oczy, ale trzeba cierpliwie poczekać.
Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 820
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: Dynastia »

Przy dużym powiększeniu, szczególnie na zdięciu z wąską źrenicą, tęczówka wygląda jak wszechświat …😲
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: Dorszka »

Wstawiam zdjęcie jednej z moich koteczek w wieku 4 miesięcy, oko ciągle niewybarwione, co u moich kotów w tym wieku było rzadkością, zdarzyło się naprawdę u kilku z urodzonych przez 16 lat prowadzenia hodowli.
Tarika-1.JPG
Tarika-1.JPG (475.72 KiB) Przejrzano 5970 razy
Dla porównania jej brat, w tym samym wieku :)
Timo-5.JPG
Timo-5.JPG (512.45 KiB) Przejrzano 5970 razy
Awatar użytkownika
AgataB
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2022, 12:28

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: AgataB »

Dziękuję, w naszym przypadku taka sama sytuacja, bo brat miał już o wiele bardziej wybrawione oczy. Pozostało w takim razie cierpliwie poczekać :)
azphot7
Posty: 57
Rejestracja: 29 kwie 2022, 19:33

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: azphot7 »

A tak z ciekawości- jak długo trwa barwienie tęczówki do docelowego koloru? Mój dzieciak miał mętno-brązowe gdy przyjechał miesiąc temu, teraz zaczynają być mocno przejrzyste i lekko pomarańczowe. Zastanawiam się, czy jeszcze ta barwa się nasyci. Kociak ma 7,5 mca
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 263
Rejestracja: 16 kwie 2022, 02:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kot brytyjski - kolor oczu

Post autor: Dorszka »

Może się jeszcze nasycić. Może, ale nie musi. Oczy wolno się wybarwiające potrzebują niekeidy kilkunastu miesięcy, ale też nie jest to sztywna reguła, niekiedy po prostu pozostają niedobarwione (szczególnie u kotów z genem pointa).
ODPOWIEDZ