Nietolerancja pokarmowa

azphot7
Posty: 57
Rejestracja: 29 kwie 2022, 19:33

Nietolerancja pokarmowa

Post autor: azphot7 »

Ostatnio mój prawie 3 letni Szpadelek zaczął biegunkować. Nie było to takie robienie kupy co chwilę i całkiem na rzadko. Na początku mało zwarty klocek. Ale potem jakby unikanie kuwety, dłuuuuugie kopanie przed dwójeczką. Potem kupa coraz rzadsza. Apetyt miał ale zmniejszony, aktywność też nieco słabsza. Bulgotanie we flakach.Żadnych wymiotów. Miałam trzustkowca więc konsystencja kocich bobków zawsze mnie alarmuje. Biegiem do weta. Roślin w domu nie mam wcale, zatrucie wykluczyliśmy. Koto dostał antybiotyk, pro i prebiotyk i kupsko do badania. No i bakcyla brak, robali brak. Karmę zawsze dawałam dwóch firm Wild Freedom oraz Carny Country (mokre). Myślałam,że może producent zmienił skład. Ale dzień po dniu i zauważyłam że koto biega do żwirku za każdym liźnięciem puchy z kurczakiem (a wiadomo,że np ten "smak rybny" to zazwyczaj w przewadze kurczak z dodatkiem ryby). Zaryzykowałam zmianę na monobiałko z cielęciną i drugą z królikiem. Jest mega, kupa zwarta i raz dziennie. Pytanie do właścicieli nadwrażliwców. Jaką karmę polecacie? Czy mogę zaryzykować np Carny "wołowina z perliczką" . Boję się,że drób będzie w postaci chociażby tłuszczu. Ewentualnie, które karmy bezkurczakowe polecacie i są bezpieczne dla takich delikwentów jak mój?
Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 819
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Re: Nietolerancja pokarmowa

Post autor: Dynastia »

Walczę z IBD u Mieszka I - więc witaj w klubie wtf wtf . Z moich doświadczeń - Carny nie, bo ma sporo podrobów, a one zawsze rozluźniają. Kurczaka odstawiłem a priori, chociaż większość karm nawet hipoalergicznym jest właśnie na kurczakach. Sprawdź, czy ma zaróżowione spojówki i te „wyłysienia” nad brwiami - to jeden z objawów alergii. Pozostaje Ci tylko monobialkowa. U mnie padło na wieprzowinę, której nigdy wcześniej nie jadł - po tym nie ma objawów - po innych są. Nie za bardzo mu smakuje, ale to już inna bajka. Zrób badania krwi na przyswajalność kwasu foliowego i B12 - to wiele wyjaśni. U mnie było krytycznie i kwas foliowy suplementuję ( jest głównie w zielonych częściach roślin ) Generalnie w przypadku Mieszka przeszedłem na gotowanego BARFA i jest póki co lepiej - pozostałe jedzą gotowane wieprzowiny i sparzone indyki + raz po raz dzika Gussto. Kupy się uspokoiły. Mam bardzo ograniczone zaufanie do karm - tam jest tablica Mendelejewa. To, że koty są niejadkami - uważam, ma też z tym związek. Od lipca puszkę daję raz w tygodniu - nie ma problemu z brakiem łaknienia.
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
azphot7
Posty: 57
Rejestracja: 29 kwie 2022, 19:33

Re: Nietolerancja pokarmowa

Post autor: azphot7 »

No właśnie tych wyłysień nie ma, skórnie wszystko wygląda spoko. Chociaż ma na uszach (prawie przy czubkach) takie dwie równe kropki łyse (wielkość ziarenka pieprzu). Jakiś czas temu miał pod okiem zmianę grzybiczą i byłam pewna że to na uszach to też grzyb ale mimo zaleczenia tego placka pod okiem z uszu nie zlazło (zero strupka, zaczerwienienia, łysy punkcik). Może to to? Z tą monobiałkową karmą dramat- moje futrzaki tolerują tylko karmy z saszetek i tacek, serio lol . Puchy napoczynam i wywalam. Wypróbowałam Stuzzy Monoprotein z cielęciną i z szynką, łaskawie skubną, ale kurka, 6zł saszetka :/
Dynastia
Agilisowy Rezydent
Posty: 819
Rejestracja: 18 kwie 2022, 01:42

Re: Nietolerancja pokarmowa

Post autor: Dynastia »

No właśnie - jest tragedia. Dlatego - tak jak napisałem wczesniej - przeszedłem na mięso i stopniowo dodaję suplementy -wiem co jedzą i wychodzi też zdecydowanie ekonomiczniej. Kg karkówki lub indyka to kwota rzędu 25-35 zł, dobra karma w przeliczeniu na kg to 50 zł i więcej. Oczywiście są jeszcze suplementy, ale i tak w sumie wychodzi taniej. A jedzą! Mam jeszcze takie doświadczenie z moich fundacyjnych "dyżurów" . Tam jedzą głównie BARFA. Czasami sie kończy i wtedy trzeba ratować się puszkami - wierz mi, mruczki z ulicznego odzysku, mają focha jak widzą konserwę... confused
Tudor ok. 17.06.2017
Saladyn 07.07.2018
Mieszko I ok. 10.05.2019
Leszko Biały ok.10.05.2019
ODPOWIEDZ